İğneden ipliğe her üründe dışa bağlı hale gelen Türkiye'de akaryakıtta da durum aynı. Bu nedenle Türkiye'de akaryakıt fiyatları cep yakmaya devam ediyor. 2 Aralık 2021 tarihinde litresi 9.12 TL’den satılan benzinin fiyatı zam üstüne zam ayıplaması sonucu 21.15 TL’ye çıktı.

Son 6 aydaki fiyat artışı yüzde 131.90 olurken, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle önümüzdeki günlerde de zam dalgasının devam edeceği ifade ediliyor.

VATANDAŞ İSYANDA

Akaryakıta yapılan zamların da gıda başta olmak üzere tüm ürünlere zam olarak yansıdığını belirten vatandaşlar "Bilinçli olmayanlar 'benim aracım yok istediği kadar zam yapılsın bana ne' diyor. Oysa nakliye diye bir gerçek var. Aldığın meyve bile tarladan bulunduğun şehre TIR ve kamyonlarla taşınıyor. Maliyet artıyor. Toplu ulaşımdaki araçlar da zamlı akaryakıtı alınca sana da zam olarak bu yansıyor. Şu bir gerçek ki akaryakıta bu kadar yüksek oranlarda zam yapmak vicdansızlık" yorumunu yaptı.  

Benzine Ramazan Bayramı'ndan önce 1.33 TL zam yapıldıktan sonra 3 gün önce de 78 kuruş zam gelmişti. 20 TL seviyesini aşan benzin ve motorine dün gece yarısından itibaren gizli zam yapıldığı belirtiliyor.

Benzin fiyatına 4 kuruş, motorin fiyatına ise 3 kuruş zam yapıldığı iddia edilirken, bunun pompa fiyatına yansımadığı, dağıtıcı şirketin kârı için devreye alındığı kaydediliyor.

Akaryakıta zam sağanağı yılbaşında başlamıştı. Yılbaşında motorine 1.29 TL, benzine 0.61 TL ve LPG'ye de 0.78 TL zam yapılmıştı. Sadece benzine yılbaşından bu yana yapılan zam sayısı da 16'yı buldu.