AGEM isimli şirketin üniversitenin bütün verilerini kontrol ettiğinden ve personele ait bilgilerin ele geçirilmesinden endişe ediliyor. Daha öncesinde de 3. şirket ortağı olan Prf. Dr. Erol Gürpınar'ı Tıp Fakültesi Dekanı olarak atayan Murat Turhan'ın liyakatten çok Şirket Ortaklığına önem verdiği eleştirisi yapılıyor. BAUM Müdürü olarak atanan Aslı Bostancı Toptaş’ın aynı zamanda hastane başhekim yardımcılarından biri olduğu öğrenildi. 3 tıpçı şirket ortağının yönetimdeki pozisyonlarını aracı kılarak, üniversitenin teknik alt yapısını ve personelini kendi ticari ilişkileri ve kişisel çıkarları için kullandıkları iddia ediliyor.

ASOS YAZILIMI KULLANANA ÖDÜL VERİLİYOR

Daha öncesinde 3 Tıpçı öğretim üyesinin şirketlerine ait ASOS isimli yazılımı üniversiteye satmaya çalıştıkları, tepkiler üzerine ücretsiz kullanım hakkı sağlayarak Akdeniz Üniversitesi üzerinden başka üniversitelere pazarlamak istedikleri medyada gündeme gelmişti. ASOS isimli programın sınavlarda kullanılması için yönlendirme yapıldığı, programı kullanan birim yöneticilerinin ödüllendirildiği, kullanmayan birim ve yöneticilerine karşı tavır alındığı ifade ediliyor.
Rektör Yardımcısı Murat Turhan’ın ortağı olduğu şirkete ait ASOS programıyla üniversitedeki bütün sistemi değiştirdiği, gereksiz bürokrasi nedeniyle de birimlerin süreçten şikayetçi olduğu belirtiliyor.

ŞİRKET ORTAĞINA HASTANE OTOPARKINDA VİP HİZMETİ

Rektör Yardımcısı Prof. Murat Turhan’ın eşi Prof. Özge Turhan'ı Hastane Başhekim Yardımcılarından biri olarak atamasının ardından şimdi de eşi için hastane otoparkına özel elektrikli şarj ünitesi yerleştirilmesi, hastane çalışanlarınca ayrımcılık olarak değerlendiriliyor. Şarj ünitesinin kimin tarafından yerleştirildiği, izni kimin verdiği, üniteyi kimin satın aldığı ve elektrik giderlerinin kimin tarafından karşılandığına ilişkin üniversite yönetiminin bir açıklama yapması bekleniyor. Usulsüz atama, soruşturma ve liyakatsiz görevlendirmelerin üniversiteyi bir kriz ortamına ittiği konuşuluyor. 

ÖZERKLİK İLAN ETMİŞ GİBİ DAVRANIYORLAR!

Rektör Özkan ve Yardımcısı Murat Turhan'ın özerkliğini ilan etmiş gibi davrandığı ve hiç bir makamı dikkate almadığı söyleniyor. Üniversitede yaşanan hukuksuzlukların hat safhaya ulaştığı, idari kadrolarla oynayan yönetimin kurumsal hafızayı yerle bir ettiği ileri sürülüyor. Üniversite yönetiminin hukuku dikkate almadığı ve uygulanan baskıların da idari kadro ve akademisyenleri bunalttığı, 800’den fazla akademisyenin kadro yükseltmesine onay verilmediği konuşuluyor. Öğrencilerin yemek ücretlerini eleştirmesi nedeniyle öğrencilerine soruşturma açan üniversite yönetimi, keyfi uygulamalarına devam ederek kampüsü bir kaos ortamına ittiği belirtiliyor. Kampüste öğrenci çatışmalarına zemin hazırlandığı, “gezici” öğretim üyelerine destek verildiği ve üniversitenin bir ticarethaneye dönüştürüldüğü konuşuluyor. Korku, baskı, soruşturma ve sürgünle anılır hale dönüştürülen Akdeniz Üniversitesindeki gerginliklerin hat safhada olduğu vurgulanıyor.