mehmetkyl032 @ gmail.com

Torba yasa; içinde ne ararsan var. Ayrı ayrı da olsa bütün konuları bir torba içine boca edip, hepsinin aynı anda çıkmasına vesile olan düzenlemenin adı. İçine ne bulursan doldur torbanın içine. Kaldır elleri, haydi geçmiş olsun. Al sana bir düzenleme. Haydi muhalefet, işin yoksa tut Anayasa Mahkemesi’nin yolunu.

30 aralık 2020’de yine Meclisten bir torba yasa daha çıktı. Adı ‘kitle imha silahlarının yayılmasının ve finansmanının gizlenmesi hakkında…’

Kara para aklamakla mücadele ve yolsuzluğu önlemeyi içeren bir yasa, teknik adıyla ‘MALİ EYLEM GÖREV GRUBU’ İngilizce kısalması ‘FATF’ yani ‘Financial Action Task Forca’. Peki bu ‘FATF’ nedir?

1989 yılında, başlangıçta ABD, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Kanada öncülüğünde kurulan istihbarata dayalı bir örgüt. Peki amaç ne?

Amaç, ‘Kara para aklama, yolsuzluklarla mücadele, terörün finansmanının kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanına yönelik uluslararası tehditlerle mücadele.’

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu oluşuma 1991 yılında müracaat eder ve Türkiye ile birlikte bugün toplanda 200’e yakın ülke bu amaca hizmet için imza verirler. Bu mücadelede yer almayan, bu işbirliğine imza vermeyen kara ve gri ülkeler de mevcuttur. Kuzey Kora ve İran, aralarında Afrika’dan 2, Günay Amerika’dan 3, Asya’dan 2 ülke olmak üzere 7 ülke içinde gri listede bulunan ülkelerdir.

Ülkelerin gri veya kara listede olması neden önemli?

Çünkü; o ülkeler uluslararası bankacılık sisteminin bütünüyle dışarı çıkartılmasına varacak kadar ağır müeyyidelerle karşı karşıya kalmaları mümkündür. Her ne kadar ülkemiz 1991 yılında bu örgüte imza atmış olmasına karşın şimdiye kadar geçen 29 yılda ‘FAFT’ klasik yasalarından olan yükümlülüklerine yerine getirememiştir.

Yıl sonu itibariyle apar topar torba yasanın içine koyarak, ‘FAFT’ klasik yasalarının gri veya kara listeye düşme korkusu ile çıkartılması sağlanmıştır. Buraya kadar bir sıkıntı gözükmemektedir. Yalnız klasik yasaların 12. Maddesinde şöyle bir hüküm ihtiva etmektedir.

‘Siyasi nüfus sahibi kişiler ve onların yakınlarının mal varlıkları ile mali yükümlülüklerinin istenmesi öngörülüyor. Peki TBMM’den geçen torba yasada bulunan ilgili yasayı meclise getiren AKP, 12. Maddeyi yasa önerisinden çıkartıyor, yasada o maddeye vermiyor. Nereden biliyoruz? Muhalefet milletvekillerinin yasaya düştükleri şerhlerden anlıyoruz.

AKP kurmayları, meclise getirdikleri yasa önerisinde 12. Maddeye maalesef yer vermediler. 9. 10. 11 deyip, 12’yi geçip 13, 14, 15 diye devam ettiler.

AKP ve MHP milletvekilleri 12. Maddenin çıkartılmasına yapılan itirazları görmediler. Görmek istemediler. Kulak ardı edip, kaldırdıkları parmakları sayesinde bu maddeyi geçirdiler. Yani, AKP ve MHP milletvekilleri ‘siyasi nüfuz sahibi kişiler ve onların yakınlarının mal varlıklarını ve yükümlülüklerinin izlenmesini’ reddettiler.

Hadi AKP milletvekillerini 18 yıllık iktidarları döneminde az çok anlamıştık. MHP milletvekillerine ne oldu Allah aşkına? Sizlerin Malda adasında kurulu şirketleriniz mi var? Sizlerin Man adalarında 1 dolara kurup, 15 milyon dolar havale eden şirketleriniz mi var? Sizlerin dayılarınızın, evlatlarınızın Ceyman adalarında, Wirgin adalarında Off Course hesapları mı var? Türkiye’den çalıp çırptığınız, aldığınız komisyon paralarını Lüksemburg’da kurduğunuz şirketlerde mi depo ediyorsunuz? Sizlere ne oluyor Ey MHP milletvekilleri?

Bu ülke için gencecik yaşlarda toprağa düşmüş Ülkücü kardeşlerinizin vebalini nasıl taşıyacaksınız? Yarın mahşerde o gençlere nasıl hesap vereceksiniz? O gençler, bu toprağa düşerken sizler, mal, mülk, para, makam peşinde mi yürüyordunuz?

Meksika’da bir vekil, mecliste üzerini çıkarıyor ve söyle haykırıyordu: Ben kendimi soyarken utandım, sizler bu ülkeyi soymaya utanmıyor musunuz? Eyy MHP’li vekil kardeşlerim; sizler neden hiç günahı olmayan milyonlarca vatansever, fakir fukara, garip gureba, Milliyetçi Ülkücü kardeşlerinizin oyunu alıp, siyasi nüfuz sahibi olan insanların yakınlarının kara para aklamadan, uyuşturucu kaçakçılığı finansmanından, terör finansmanından niçin rahatsızlık duydunuz da bu 12. maddeyi reddettiniz?

Vicdanınız kurusun inşallah…