Birçok erkek için, saç dökülmesi, yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası. Bilim dünyasına göre yaşla kafa derisi, en belirgin olarak tepe ve alın gerisinde olmak üzere incelerek aşağıya doğru yer değiştiriyor. İncelmenin bir nedeni deri altı yağ kaybından sorumlu erkeklik hormonu olan Testosteron. Yer değişikliğinin nedeni ise Yerçekimi. Bununla beraber birtakım genetik faktörler de sözkonusu. Beslenme hataları, stres ve yaşam zorlukları da bu soruna etki eden diğer faktörler. Bilim dünyası nedenlerini araştırırken, bulunan medikal yöntemler günümüzde artık kelliği bir kabus olmaktan çıkardı. Bu yöntemlerden en çok bilineni saç nakli. Son yıllarda ülkemizde bir hayli yaygınlaşan saç nakli, tamamen kel olanların öncelikli tercihi. Ancak tamamen kelleşmemiş fakat ciddi derecede ‘seyrelme’ yaşayanlar daha çok kök hücre nakli ve mezoterapi yöntemlerini tercih ediyor. Antalya’da faaliyet gösteren Palm Clinic Medikal Estetik Merkezi sahibi Dr. Mustafa Reşat Oktay, kök hücre tedavisi ve saç mezoterapisinin tamamen kelleşen bölgeye değil, seyrekleşmiş alanlara uygulandığında yeni saçların çıkmasını sağladığını söyledi.

 

ÖNLEMEK VE GECİKTİRMEK

Saç ekimi işlemine gereksinim oluşmadan önce dökülmeyi önlemek, geciktirmek için kullanılan çeşitli yöntemler olduğuna dikkat çeken Dr. Oktay, bunları şöyle sıraladı:

“1. Saç Mezoterapisi : Bunun için üretilmiş ilaçların belirli periyotlarla saçlı deri içerisine enjekte edilme işlemidir. 2.CGF: Otozomal peletten yani trombositlerden zengin plazmayı (prp) başka bir işlemden geçirerek trombositlerin zarını parçalayarak içerisinde bulunan fibroblastlar ve doku tamir faktörlerinin yoğun olarak elde edilmesiyle oluşan sıvıyı saçlı deriye enjekte etmek. 3-Mikrogreft otozomal kök hücre uygulaması: Saçlı deriden biopsi yaparak alınan doku parçalarının özel bir yöntemle ve ileri bir teknikle işleme tabi tutularak elde edilen ünipotent kök hücre içeren yoğun sıvıyı saçlı deriye uygulamak. 4.Karın yağından elde edilen svf denilen stromal vasküler fraksiyon yöntemi ile elde edilen multipotent kök hücre sıvılarının saçlı deriye enjekte edilmesi işlemi. Özellikle son iki işlem saç ekiminden 3 hafta önce veya sonra uygulandığında sonuçlar çok etkili olmaktadır.”

 

KELLEŞMEDEN UYGULANMALI

Palm Clinic’te bu yöntemlerin hepsinin uygulandığını belirten Oktay, “Mezoterapi yaklaşık yarım asırdır bilinen ve ilk kez Fransa'da uygulanan bir yöntem. Mezoterapi çok ince iğnelerle uygulanıyor. Saç mezoterapisi, hem kadınlar hem de erkeklerde saç dökülmesini engelleyen, bununla beraber saç uzamasını sağlayan ve kelliğin tedavisi olarak da kullanılabilen bir yöntem. Kelleşme sorunu yaşayan insanların saç derisindeki gerekli vitamin, mineral ve besin ögelerini sağlayarak, saç dökülmesini önlüyor. Etken maddeleri içeren mezoterapi yöntemi yardımıyla, saç derisine serum emdirilerek gerçekleştiriliyor. Bu yöntem ayrıca hücre metabolizmasını hızlandırıp, enfeksiyonları yok ediyor ve saç derisindeki kan dolaşımının hızını oldukça artırıyor. Saç foliküllerini de canlandırarak, uzun, güçlü, hacimli ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardım ediyor. Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saçta yerleşmesini sağlıyor.  Saç dökülmesini tedavi ettiği gibi incelmiş olan saçları kalınlaştırıyor, dökülmeleri durduruyor, saçın daha canlı ve parlak hale gelmesini sağlıyor. Seyrelmekte olan saça ne kadar erken müdahale edilirse başarı yüzdesi de o kadar yüksek oluyor. Dolayısıyla saç mezoterapisini, kişinin saç ekimi işlemine gidecek kadar yoğun ve büyük alanlarda dökülme yaşamadan önce yaptırmasını öneriyoruz” diye konuştu.